Додому живлення Урок з фізики "сила тертя". Відкритий урок з фізики "сила тертя" IV. Вивчення нового матеріалу

Урок з фізики "сила тертя". Відкритий урок з фізики "сила тертя" IV. Вивчення нового матеріалу

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Великояльчикська середня загальноосвітня школа ім. Г.Н.Волкова»

Урок фізики «Сила тертя»

(7 клас)

Мета уроку:

    сформувати в учнів поняття про силу тертя (причини, закономірності)

Завдання уроку:

Освітні:

    Формування вміння планувати та проводити фізичні досліди, пояснювати фізичні явища

    Формування в учнів умінь і навичок сприяють самостійному відкриттю нових знань, використанню нових способів пошуку інформації, розвитку проблемного мислення.

    формування вміння систематизувати вивчене, розкривати взаємозв'язок між вивченим теоретичним матеріалом та явищем у житті, формувати вміння взаємодіяти за групової форми роботи.

Розвиваюча:

    Розвиток логічного мислення.

    Розвиток комунікативних умінь та навичок при роботі в класі

    Розвиток інтересу до вирішення завдань.

    Підвищення інтересу до фізики.

Виховна:

    Виховання інтересу до предмету

    Виховання сумлінного ставлення до праці

Тип уроку: урок формування нових знань

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, дорогі хлопці!

Отже, починаємо наш урок,
Нехай він усім піде вам на користь.

Сьогодні особливий урок!

Нам сьогодні належить відкрити ще одну таємницю природи.Ми сьогодні познайомимося з таємничою силою – силою тертя!На уроці ми маємо з'ясувати: тертя союзник чи ворог людини.Але в На початку необхідно повторити отримані знання на тему.

2. Перевірка знань, здобутих на попередніх уроках

- Хлопчик масою 35 кг одягнув на плечі рюкзак масою 5 кг. З якою силою хлопчик тисне на підлогу?

3. Постановка мети уроку:

Тема сьогоднішнього нашого уроку:"Сила тертя » (Слайд 1).Запишіть у зошитах дату та тему уроку. Тепер нам необхідно вивчити, на мій погляд, одну з найважливіших сил – силу тертя, яка сильніша за бурі, вітри та негоду. І я думаю, ви зі мною наприкінці уроку з цим погодитеся.

4. Вивчення нового матеріалу

З явищем тертя та силою тертя ми знайомі з дитинства. Усім нам траплялося виходити в ожеледицю: скільки зусиль потрібно було, щоб утримуватися від падіння, скільки смішних рухів доводилося нам робити, щоб устояти!

Досвід 1: Спостереження явища тертя.

На столі лежить дерев'яний брусок. Натисніть на нього і спостерігайте за його рухом.

Що можна сказати про швидкість тіла?

Яка сила виникає? (Сила тертя).

Внаслідок чого вона виникає? (При дотику поверхонь тел).

Висновки:

Сила тертя - це сила, що виникає при зіткненні поверхонь тіл, і перешкоджає руху одного тіла по поверхні іншого.

Позначення сили тертя F тр.(Слайд 2).

Які причини виникнення сили тертя? На ці питання ми зможемо відповісти за результатами дослідів.

Досвід 2 : Візьміть 2 шматочки наждакового паперу. Складіть їх та спробуйте зрушити відносно один одного. Назвіть причини виникнення тертя(Слайд 3).

Досвід 3: Візьміть 2 скляні пластини, притисніть їх одна до одної, а потім посуньте одну пластину щодо іншої. Що ви спостерігаєте? Чому пластини важко зрушити? Назвіть причини виникнення тертя(Слайд 4).

Висновки:

    шорсткість поверхні.

    молекулярна взаємодія (за основними законами МКТ)

Куди спрямовано силу тертя?

Висновок : - сила тертя спрямована у бік, протилежний руху(Слайд 5).

Від чого залежить сила тертя? Досвід 4:Сила тертя залежить:

    від ваги тіла, що рухається;

    від роду поверхонь, що труться;

Сила тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються.(Слайд 6).

Можна виділити три види сил тертя:(Слайд 7).

    Досвід 5.Тертя спокою Fтр.пок (Для того щоб зрушити з місця будь-яке тіло, необхідно докласти будь-якої сили)(Слайд 8).

    Досвід 6. Тертя ковзанняFтр.скольж (санки) (слайд 9).

    Досвід 7. Тертя кочення Fтр.кач (колеса) (слайд 10).

F тр.пок > F тр.скольж >> F тр.кач

Досвід 8. Сила тертя, яка сильніша від бур, вітрів і негоди (дві книги, у яких листи переплетені, неможливо витягнути).(Слайд 11).

Життєвий досвід підказує нам, що тертя дуже важливе в нашому житті і відіграє як позитивну, так і негативну роль.

Наше ставлення до тертя суперечливо: з одного боку - ведеться боротьба: поверхні машин, що труться, шліфуються, прості підшипники ковзання замінюються кульковими або роликовими, застосовується рясна мастило, створюються мастильні матеріали.(Слайд 12).

З іншого боку – якби тертя зникло? Тертя допомагає при ходьбі, не могли б рушити без тертя поїзда, машини.(Слайди 13-14).

За відсутності тертя цвяхи, гвинти вислизали б зі стін, не могли б утримати в руках жодної речі, вихор ніколи не припинився, звуки не замовкали.

Мудрість і життєвий досвід будь-який народ укладає у приказки. Наприклад:

    не підмажеш, не поїдеш;

    пішла справа як по маслу;

    що кругло - легко котиться;

    лижі ковзають за погодою;

    іржавий плуг тільки на оранці очищається;

    немає такої людини, яка б хоч раз не послизнулась на льоду. (слайд 15).

Як можна використовувати вивчене явище в житті? Наведіть приклади. Явище тертя використовують у техніці:

    передачі руху;

    при обробці металів та інших матеріалів;

    при зварюванні тертям;

    при заточенні інструментів;

    для скріплення матеріалів, деталей конструкцій;

    при шліфуванні, поліруванні матеріалів і т.д.

Яку оцінку можна дати ролі тертя у житті? З огляду на негативну роль тертя необхідно його зменшити. Для цього необхідно:

Підбирати матеріали з низьким коефіцієнтом тертя;

Підвищити якість обробки поверхонь, що труться;

Замінити тертя ковзання тертям кочення;

Використовувати мастило.

5. Фізична пауза

Перш ніж розпочати вирішення завдань проведемо фізичну паузу.

    Навіщо взимку доріжки посипають піском?

    Навіщо в двигун автомобіля наливають олію?

    Навіщо спортсмени-лижники на лижі наносять особливе мастило?

    Навіщо підшипники коліс та педалей велосипедів змащують солідолом?

    Навіщо легкоатлети одягають спортивне взуття із шипами? (слайд 16).

9. Закріплення вивченого матеріалу. лайд 17)

Учні виконують тестове завдання. Відповіді показують за допомогою сигнальних карток за командою вчителя.

1. Яка сила не дозволяє зрушити з місця важку шафу?

А. Сили тертя ковзання.

Б. Сила тертя спокою.

В. Сила тяжкості.

2. Парашутист, маса якого 70 кг, рівномірно опускається. Чому дорівнює сила опору повітря?

А. 700 н.

Б. 0 н.

Ст 70 Н.

3. При змащуванні поверхонь, що труться, сила тертя …

А. не змінюється.

Би. збільшується.

Ст зменшується.

4. Як спрямована сила тертя, коли брусок рухається столом вправо?

А. Праворуч.

Б. Ліворуч.

Ст Вертикально вниз.

5. У ожеледицю тротуари посипають піском. При цьому тертя підошв взуття про лід.

А. не змінюється.

Би. зменшується.

Ст збільшується.

10. Висновки. (З уч-ся робимо висновок) (5 хв) (слайди 21-22)

11. Підсумки уроку:

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. § 32-34 (слайд 23)

Дякую, діти, за урок!

Убасєв Сергій Віталійович

Любіть діти, фізику!

Вона завжди, скрізь

Допоможе вам в умінні

І в житті, і в праці!

Урок на тему: " Сила тертя".

Цілі: Сформувати уявлення про види, характеристики та причини виникнення сили тертя; показати роль сили тертя у перебігу природних явищ.

Завдання:

Навчальна:пояснити фізичний зміст та характеристики кожного виду сил тертя.

Розвиваюча: сприяти створенню умінь учнів слухати та чути один одного, аналізувати результати експерименту, аргументувати свою та групову точки зору.

Виховна: продовжити формування наукового світогляду учнів шляхом ознайомлення з фізичної величини «сила тертя», сприяти прищепленню розумової праці, створити умови підвищення інтересу до предмета, що вивчається.

Тип уроку: пояснення нового матеріалу.

Обладнання:лабораторні ковзанки, дерев'яні брусочки, динамометри, лабораторні обладнання для вивчення сили тертя, лабораторні чашки з водою, шнурок, пісок, набір вантажів.

Етапи уроку:

    Організаційний момент

    Актуалізація знань

    Мотиваційний етап

    Засвоєння нових знань

    Первинне закріплення

    Підсумок уроку

    Домашнє завдання

Хід уроку:

    Організаційний момент. (Вступне слово вчителя).

    Актуалізація та контроль засвоєних знань. Відгадайте хлопці загадку «Що буде три, три, три» (Дірка) Про яке явище йдеться? Звісно, ​​про тертя.

Діти, тема сьогоднішнього уроку «Сила тертя». З цим фізичним явищем ви зустрічаєтеся у повсякденному житті, тому ми й маємо з'ясувати природу цих сил, навчитися застосовувати на практиці знання про них.

    Як ви вважаєте, навіщо автомобілісти змінюють літню та зимову гуму? Чому знак «шипована гума» має обов'язково висіти на задньому склі автомобіля? Відповіді на ці питання та багато інших ми отримуємо при вивченні теми «Сила тертя»

На екрані слайд №1

Любіть, діти, фізику

Вона завжди, скрізь

Допоможе вам в умінні

І в житті, і у праці!

Робота з роздавальним матеріалом (у групах)

Фронтальне опитування:

- Що називають взаємодією тіл?

- Яка фізична величина характеризує взаємодію тіл?

Що потрібно знати для визначення сили?

До чого призводить дія сили?

Які сили ви знаєте?

Як позначають та у чому вимірюють силу?

Як називається прилад для вимірювання сили?

Від чого залежить значення сили?

Яка сила утримує тіла на Землі?

Яка сила тяжкості залежить від маси тіла?

Яка ваша маса тіла?

А яка сила тяжіння на вас діє?

Робота у групах проводиться за картками. Наприклад один із варіантів:

    Яка сила викликає утворення камнепадів у горах?

А) Тяжкості

Б) Тертя

В) Пружності

2 . Чому дорівнює сила тяжіння, що діє на тіло маси 3 кг?

3. Яку приблизно масу має тіло вагою 20 кг?

4. Сила з якою тіло внаслідок тяжіння до Землі діє опору чи підвіс, називається…

А) Пружності

Б) Тяжкості

Взаємоперевірка (Слайд №2)

Перевірка правильності виконання завдання.

    Щодня кудись – то ходимо,

Але при цьому не ковзаємо,

Тому що наші ноги

Зачепилися за дороги

І ми чи гальмуємо?

Чому ми не ковзаємо, коли йдемо?

Що сприяє нашому переміщенню?

Причина – сила тертя.

Діти зі свого життєвого досвіду ви знаєте, що шовковий шнурок розв'язується швидше, ніж вовняний. А чому?

Чому колоду легше котити, ніж тягнути?

Чому вбитий у стіну цвях не вискакує?

Тож мета уроку розібратися з усіма цими чому?

З тертям ми стикаємося на кожному кроці. Точніше сказати, що без тертя ми й кроку не зможемо вступити. Два найбільш головні винаходи людини - колесо та отримання вогню – пов'язані саме з бажанням зменшити або збільшити тертя.

Важливість тертя у житті людина відобразила в саами різних прислів'ях і приказках.

Пішла справа, як по маслу.

Катається, як вареник у маслі та ін.

Як корова на льоду.

Демонстрація №1

Переміщають важкий предмет за допомогою динамометра та рівномірно тягнуть його по дерев'яній горизонтальній поверхні, фіксують показання динамометра.

Запитання до класу

Які сили діють на брусок під час руху?

До якого виду тертя належить сила тертя, що діє брусок?

Що можна сказати про рівнодіючу силу в цьому досвіді і чому?

Досвід повторюють поступово навантажуючи брусок, тобто збільшуючи силу нормального тиску, а також силу нормальної реакції опори (N)

Поступово переміщаємо брусок на дерев'яній дошці.

Питання до класу:

Якою силою врівноважується зовнішня сила? (Сила тертя ковзання)

Демонстрація №2

Брусок поміщаємо на два круглі олівці і рухаємо його за допомогою динамометра.

Питання до класу:

Що протидіє зовнішній силі? (Сила тертя кочення)

Таким способом можна пересувати навіть будинок під час реконструкції.

Пояснення вчителя

Причини виникнення тертя:

Шорсткість поверхні, що стикаються;

Взаємодія молекул, що стикаються поверхні;

Сила тертя має електромагнітну природу.

Залежно від цього тертя може бути шкідливим або корисним, його зменшують або збільшують.

Способи зменшення тертя:

    Полірування поверхонь, що стикаються

    Застосування олій

    Застосування кулькових чи роликових підшипників.

Способи збільшення тертя:

    Первинне закріплення вивченого матеріалу.

Групова робота учнів відповідно до плану дослідження сил тертя.

Група 1.Вивчення залежності сили тертя від роду поверхонь, що труться.

    Визначити ціну поділу динамометра

Результат записати до таблиці

Вид робочих поверхонь

Сила тертя ковзання

Дерево по дереву

Дерево з гладкого паперу

Дерево наждакової

Висновок:сила тертя залежить від роду поверхонь, що труться.

Група 2.Вивчення залежності сили тертя ковзання від тиску

Заповнити таблицю

F тр. Ковзання

2 грузики

3 грузики

Висновок:чим більша сила, що притискає, тим більше сила тертя ковзання.

Група 3.Порівняння сил тертя ковзання, кочення та чеса тіла.

Визначити ціну поділу шкали динамометра

Заповнити таблицю

Сила тертя, спокою, Н

Сила тертя, ковзання, Н

Сила тертя, кочення, Н

Висновок:тертя кочення менше тертя ковзання.

6 . Підсумок уроку.

Хлопці, ми з вами сьогодні розглянули силу тертя – силу знайому, але таємничу, яка сильніша за бурі, вітри і не погоду. Наше життя не мислиме без тертя.

Вірш

Якби не було тертя

Наше життя немислиме без тертя

Що було б, якби не було тертя?

Я розповім це у вірші

Всі автомобілі

Зараз же встали б,

А пішоходи на землю впали.

Перо б не писало, звалився б будинок.

І на Землі був би повний розгром!

Картина впала,

І звалище б ми,

Так просто в розетку,

Встромити не змогли.

І було б багато жахливих речей,

Не будь сили тертя,

У нас на землі.

У всій метушні забула сказати,

Що тертя так просто із Землі не прибрати,

Воно було, є і буде завжди,

Хай живе тертя!

Тренню – ура!

7 . Рефлексія.

    Що ми робили і яких результатів дійшли?

    Які проблеми залишились?

    Що хотіли б дізнатися на наступних уроках?

8 . Домашнє завдання.

Вивчити параграф 11 підручника. Відповісти на питання.

Заповнити таблицю

Клас: 7

Презентація до уроку


































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:комбінований.

Вигляд уроку:Традиційні з елементами лабораторної роботи.

Цілі уроку:розкрити поняття сили тертя, пояснити причини виникнення сили тертя, познайомитися з різними видами сили тертя, з'ясувати яких чинників залежить сила тертя.

Завдання:

  1. Освітні:
    • закріпити вже наявні знання на тему «Сили в природі»;
    • познайомитись із силою тертя;
    • пояснити причини виникнення сили тертя;
    • продовжити формування вміння пояснювати процеси з погляду будови речовини.
  2. Виховні:
    • формування комунікативних якостей, культури спілкування;
    • формування інтересу до предмета, що вивчається;
    • стимулювання допитливості, активності на уроці;
    • розвиток працездатності.
  3. Розвиваючі:
    • розвиток пізнавального інтересу;
    • розвиток інтелектуальних здібностей;
    • розвиток умінь виділяти головне у матеріалі, що вивчається;
    • розвиток умінь узагальнювати досліджувані факти та поняття.

Форми роботи:фронтальна, робота у малих групах, індивідуальна.

Засоби навчання:

  1. Підручник "Фізика 7" А.В. Перишкін § 30, 32.
  2. Збірник завдань із фізики для 7-9 класів, А.В. Перишкін, розділ 15.
  3. Роздатковий матеріал (тестові листи, практичні завдання).
  4. Динамометри.
  5. Дерев'яні бруски.
  6. Смужки різних типів поверхонь.
  7. Презентація "Сила тертя".
  8. Комп'ютер.
  9. Ілюстрації на тему.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Повторення вивченого матеріалу.
    1. Тестування.
    2. Перевірка тесту.
  3. Визначення теми уроку.
    1. Сила тертя у житті та у природі.
    2. Запис теми уроку у зошит.
    3. Постановка цілей та завдань уроку.
  4. Вивчення нової теми:
    1. Причини сили тертя.
    2. Робота у малих групах щодо з'ясування чинників, яких залежить сила тертя.
    3. Звіти груп про свою роботу.
      1. Залежність сили тертя від виду поверхонь, що стикаються.
      2. Залежність сили тертя від сили, яка притискає тіло до поверхні.
      3. Відмінність між силою тертя ковзання та силою тертя кочення.
      4. Сила тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються.
  5. Закріплення дослідженого матеріалу.
  6. Підбиття підсумків.
  7. Домашнє завдання.

Хід уроку

№ етапу Робота вчителя. Робота учнів Записи у зошити Використовувані слайди, посібники, обладнання, література Час
1. Вітання. 1 хв.
2. Звертає увагу учнів на роздаткові листи до тесту, нагадує правила заповнення. Заповнюють роздаткові листи тесту. Додаток 1 Роздавальні листи. 1 хв.
2.1. Читає питання тесту, за потреби коментує їх.
Збирає роздаткові листи.
Відповідають питання тесту. Здають роздавальні листи. Слайди 2-7 5 хв.
2.2. Просить учнів прокоментувати свою відповідь, а потім називає правильну відповідь та пояснює її, якщо це необхідно. Вкотре продумують відповіді, названі вчителем учні коментують свої відповіді. Слайди 8-14 5 хв.
3. Просить назвати сили, що вивчалися на попередніх уроках. Говорить про те, що на уроці йтиметься про ще одну силу. Згадують, які сили вже вивчали. Сила важкості, сила пружності, вага тіла. 2 хв.
3.1. Показує на екрані слайди, що демонструють значення сили тертя у природі та житті. Просить учнів назвати силу, про яку йдеться. Розглядають слайди, роблять висновки, називають силу. (Як показує досвід у назві вони не помиляються). Слайди 15-16 2 хв.
3.2. Диктує тему «Сила тертя» та записує її на дошці. Записують тему уроку у зошит. Тема: «Сила тертя» –
Слайд 17 1 хв.
3.3. Дає визначення сили тертя і просить записати їх у зошит. Визначає цілі та завдання уроку. Роздає листи із груповими завданнями. Ведуть записи у зошиті. Уважно слухають учителя. - це сила, що виникає при русі одного тіла по поверхні іншого, прикладена до тіла, що рухається і перешкоджає руху.
Слайд 17 3 хв.
4. Просить учнів допомагати йому у поясненні нового матеріалу. Готуються допомагати.
4.1. Маючи життєвий досвід, показує, що з причин – нерівності поверхонь, демонструє, що у разі силу тертя можна зменшити, використовуючи мастило. Інша – сили взаємодії молекул. Диктує у зошит основні тези. Згадують, де у житті вони стикалися із силою тертя, ведуть записи у зошиті. Причини виникнення сили тертя:
1. нерівності дотичних поверхонь. (За допомогою мастила нерівності можна зменшити).
Слайди 18, 19, 20 5 хв.
2. взаємне тяжіння молекул дотичних тіл Слайд 21
4.2. Говорить про те, що сила тертя залежить від ряду факторів і просить учнів з'ясувати, що це за фактори та як вони впливають на силу тертя. Пояснює, що динамометр показує силу пружності (силу тяги) і вона дорівнюватиме силі тертя тільки у разі рівномірного руху бруска. Учні поділяються на групи (розподіл на групи та списки груп були представлені вчителю ще до уроку). Кожна група виконує завдання, які записані на роздавальний лист. Додаток 2
Результати своїх дослідів записують на спеціальні листи – таблиці.
Слайд 22.
Роздавальні листи.
Обладнання: бруски, вантажі, динамометри, знімні колеса, різні види поверхонь.
10 хв.
4.3. Оголошує завершення практичної роботи, просить групи приготуватися озвучити отримані результати. Готуються звітувати про виконану роботу, обирають учня, який піде до дошки. (Найкраще це обговорити ще до уроку). Сила тертя залежить від: 1 хв.
4.3.1. Вислуховує відповідь, за необхідності ставить навідні питання. Доповнює відповідь учня прикладами із життя ( рифлена підошва зимового взуття, шиповані кросівки, зимові шини у автомобілів та велосипедів). З'ясовують, що сила тертя залежить від виду поверхонь, що стикаються, роблять необхідні записи в зошиті. 1. Вида дотичних поверхонь. Слайд 23 2 хв.
4.3.2. (Колеса трамваїв і поїздів, а також рейки мають гладку поверхню, але сила тертя велика за рахунок великої ваги трамваїв і поїздів). З'ясовують, що сила тертя залежить від сили, яка притискає тіло до поверхні, роблять необхідні записи у зошиті. 2. Сили, що притискає тіло до поверхні. Слайди 24, 25 2 хв.
4.3.3. Вислуховує відповідь, за необхідності ставить навідні питання. Доповнює відповідь прикладами із життя (застосування волокуш у деяких племенах, винахід колеса, перетягування в давнину суден посуху із застосуванням колод, використання спеціальних горизонтальних кошиків з переплетених лозин при будівництві Стоунхенджа, використання підшипників для зменшення сили тертя). З'ясовують, що з рівних навантаженнях сила тертя ковзання завжди більше сили тертя кочення, роблять необхідні записи зошити. 3. При рівних навантаженнях сила тертя кочення завжди більша за силу тертя ковзання. Слайди 26, 27, 28, 29, 30 2 хв.
4.3.4. Вислуховує відповідь, за необхідності ставить навідні питання. Доповнює відповідь прикладами із життя (Давні єгиптяни, що споруджували небачені за розмірами піраміди з ретельно оброблених прямокутних брил, напевно знали, що опір при перетягуванні таких брил не залежить від того, чи лежать вони плазом, лежать на бічній грані або стоять «на попа»). вчений Гільйом Амонтон наприкінці XVII століття (1699 р.) Його роботу через століття продовжив Шарль Кулон і тепер закон про незалежність сили тертя від площі поверхні носить назви закону Амонтона – Кулона.) З'ясовують, що сила тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються. Сила тертя не залежить від площі поверхонь, що стикаються. Слайди 31 2 хв.
5. Запитання: Відповіді на запитання. Слайд 32 3 хв.
1. Яка сила називається силою тертя? це сила, що виникає при русі одного тіла по поверхні іншого, прикладена до тіла, що рухається і перешкоджає руху.
2. Що причиною сили тертя? 1. Нерівності дотичних поверхонь.
2. Взаємне тяжіння молекул дотичних тіл.
3. Як можна зменшити силу тертя? Змастити поверхні, що стикаються, або замінити силу тертя ковзання силою тертя кочення.
4. Від яких чинників залежить сила тертя? 1. від виду дотичних поверхонь
2. від сили, що притискає тіло до поверхні
3. при рівних навантаженнях сила тертя ковзання завжди більша за силу тертя кочення.
5. Від яких чинників залежить сила тертя? Від площі поверхонь, що стикаються.
6. Визначення значення сили тертя у житті: що було б, якби сила тертя зникла? Коментарі про виконання завдань уроку, виставлення оцінок, подяку учням, що відзначилися. Якби не було тертя, ми не могли б ходити по землі (згадайте, як ковзають ноги на льоду), не можна було б їздити на велосипеді, автомобілі, мотоциклі (колеса крутилися б на місці), нам не було б нічого носити (нитки в тканині) тримаються силами тертя). Якби не було тертя, всі меблі в кімнаті збилися б в один кут, тарілки, склянки та блюдця зісковзували б зі столу, цвяхи та шурупи не трималися б у стіні, жодної речі не можна було б утримати в руках тощо. і т.п. До цього можна додати, що, якби не було тертя, невідомо, як пішов би розвиток цивілізації на Землі – адже наші предки добували вогонь тертям. Слайд 33 2 хв.
7. Домашнє завдання, потрібні коментарі. Запис домашнього завдання у щоденники.
Підручник Перишкін А.В. - § 30, 32
Збірник завдань Перишкін А.В. - розділ 15.
§ 30, 32
розділ 15
Слайд 34 1 хв.

Використовувана література:

  1. Перишкін А.В. підручник "Фізика 7".
  2. Перишкін А.В. "Збірник завдань з фізики 7-9 класи", Москва, "Іспит", 2006.
  3. В.А. Орлов "Тематичні тести з фізики 7-8 класи", Москва, "Вербум - М", 2001.
  4. Г.М. Степанова, А.П. Степанов «Збірник питань та завдань із фізики 5–9 класи», Санкт-Петербург, «Валерії СПД», 2001.
  5. В.І. Григор'єв, Г.Я. Мякішев «Сили в природі», Москва, «Наука», 1988.
  6. kak-i-pochemu.ru






















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ціль:закріпити отримані знання про сили у природі; познайомити учнів із силою тертя; експериментально з'ясувати, чого залежить сила тертя; розглянути види "сухого" тертя; порівняти тертя кочення, ковзання, спокою; навчити учнів визначати вид тертя; запровадити розрахункову формулу знаходження сили тертя (слайд 2).

Необхідне технічне обладнання: інтерактивна дошка, комп'ютер, проектор.

Програмне забезпечення: PowerPoint, відеоплеєр, презентація.

Оформлення: На дошці представлена ​​тема уроку та завдання для актуалізації знань. На відкидних половинках написані (чи роздруковані) приказки про силу тертя.

Обладнання: дерев'яний брусок із гранями різної площі, але однаковою шорсткістю поверхонь; набір вантажівок по 100 г; дерев'яна дошка, що погано відшліфована; динамометр, ковзанки (2 предмети циліндричної форми, наприклад 2 олівця).

Пояснювальна записка щодо використання презентації. (Додаток 1)

Хід уроку

1. Організаційний момент. Вітаю. Сьогодні на уроці ми спробуємо з'ясувати сенс деяких російських приказок із погляду фізики. (Cлайд 3). Для цього ми за допомогою експериментів підтвердимо чи спростуємо можливість описаних подій. Але спочатку згадаємо те, що вивчили на попередніх уроках і те, що нам знадобиться сьогодні.

2. Актуалізація знань.

а) Один учень працює біля інтерактивної дошки: Зобразити вагу тіла, силу пружності та силу тяжіння. (Вчитель звертає увагу на точку застосування та напрямок сили).(Слайди 4, 5)

Б) Біля дошки наперед вчитель готує завдання. Поки учень працює біля інтерактивної дошки весь клас працює самостійно у зошитах, відповіді будуть обговорюватися під час перевірки за допомогою презентації.(Cлайд 6)

1. Де сила тяжіння більша? Де більша вага?

2. Де сила пружності більша (k 1 = k 2)? Що можна сказати про силу тяжіння, якщо бруски спочивають? (Слайд 7)

3. Де жорсткість більша (m 1 =m 2)? Що можна сказати про силу тяжіння, якщо бруски спочивають? (Слайд 8)

4. Визначити та позначити рівнодіючу сил. Куди в цьому випадку рухатиметься тіло? А якщо позбавитися сили, позначеної чорним кольором, як рухатиметься тіло? (Слайд 9)

В) Два учні (що сидять за однією партою) отримують завдання та обладнання: “Побудуйте графік залежності ваги тіла від маси. Обладнання: динамометр, набір вантажів” Учні представляють результати роботи класу та роблять висновок після обговорення всіх питань.

Вчитель спостерігає за тим, як виконують роботу учні та надає необхідну допомогу. Через 5-7 хвилин організується перевірка. Наголошується на ключові моменти, які повинні були відзначити учні при виконанні завдань.

3. Новий матеріал

На попередніх уроках ми з вами неодноразово порушували питання про те, що якщо на тіло не діють жодні інші тіла або дія цих тіл скомпенсована, тіло або спочиває, або рухається прямолінійно і рівномірно (слайд 10). Фізична величина, що характеризує дію тіл один на одного, називається сила. Давайте проведемо експеримент: потягнемо динамометром брусок із грузиками так, щоб рух був рівномірним. Чому це стає можливим? Правильно, сила тяги в цьому випадку компенсується ще якоюсь силою, яка нам поки що не відома? (Cлайд 11). Спробуємо з'ясувати, що це за сила, де вона виникає, куди спрямована та від чого залежить.

Вчитель із помічниками видає обладнання (див. вище) на кожну парту.

Проведіть той самий експеримент самі і подумайте: куди спрямована невідома нам сила?

Ця сила називається силою тертя. Позначається Fтр, вимірюється Н. У зв'язку з чим вона виникає? У зв'язку з дотиком бруска і парти, отже, виникає у місці зіткнення двох тіл. Причини виникнення сили тертя дві (слайд 12). Коли одне тіло ковзає поверхнею іншого, нерівності чіпляються один за одного, що створює деяку силу, що затримує рух . Але якщо взяти 2 добре відполіровані предмети, наприклад два скла, то сила тертя виявляється теж велика, так як у цьому випадку між молекулами дотичних тіл виникають сили взаємного тяжіння, які і є причиною тертя.

Як ви думаєте, від чого може залежати ця сила? Перевірте свої припущення. Можливі припущення. (Слайд 13, 14)

(Найкраще організувати роботу групами – кожна група перевіряє одну гіпотезу та озвучує, коментує результат.)

1. Від швидкості (не залежить).

2. Від маси, що перевозиться.

Чим більший P, тим більше Fтр.

4. Від шорсткості поверхні та ін.

Вчитель допомагає змоделювати експеримент учнів те щоб перевірити всі висунуті припущення. Після цього записуються всі висновки.

У зошитах записуємо Fтр. (Слайд 15)

  1. Спрямована у бік, протилежний руху.
  2. Виникає у місці зіткнення двох тіл
  3. Залежить: від ваги (маси) тіла та шорсткості поверхні.

Т.о. Fтр розраховується за такою формулою (слайд 16): Fтр = µN, де µ - коефіцієнт тертя, залежить від роду тертьових поверхонь, N – сила реакції опори, тобто. сила пружності, що у опорі, під впливом ваги тіла.

Даємо визначення Fтр - це сила, що виникає при взаємодії поверхні одного тіла з поверхнею іншого, коли тіла нерухомі, або переміщуються щодо один одного.

А тепер підкладіть під брусок з грузиками катки та виміряйте силу тертя. Порівняйте її з тими показаннями, які ви виконали для цієї ваги в попередньому експерименті. Який висновок можна зробити? Правильно, ця сила тертя менша. Тепер поставте брусок з грузиками на шорстку площину і постарайтеся зрушити його. Що спостерігається? Сила спочатку сильно збільшується, а коли брусок починає рухатися – стає дорівнює силі тертя, отриманої при ковзанні. Тобто. в природі розрізняють три види "сухого" тертя: сила тертя ковзання, сила тертя кочення та сила тертя спокою.

Розставте знаки між Fтр.качення_____Fтр.ковзання_____Fтр.спокою. (Слайд 17)

4. Закріплення

(Слайд 18) Розставте до кожної зображеної ситуації вид сили тертя. Наведіть приклади кожного виду сили тертя.

Як можна збільшити та зменшити силу тертя?

Поясніть значення приказок на дошці. Чи мають вони фізичне значення? (Слайд 19)

Додатково: Наведіть приклади прояву дії сили тертя.

Чи є користь від сили тертя? У чому?

Яку шкоду завдає сила тертя? Чи можна із цим боротися? Як?

Домашнє завдання: §30, 31, завдання 1 та 2, домашній експеримент, познайомитися з додатковим матеріалом. (Додаток 2) . ( Видається або у роздрукованому, або в електронному вигляді). (Слайд 20).

Список літератури

1. Перишкін А.В. фізика. 7 кл.: навч. Для загальноосвіт. Установ/А.В.Перышкін. - 12-е вид., - М.: Дрофа, 2008.

2. Волков В.А., Полянський С.Є. Поурочні розробки з фізики: 7 клас. - 2-ге видання. - М.: ВАКО, 2009 р.

МБОУ «Мотизлейська ЗОШ»

Урок розробила вчитель фізики:

Леонтьєва Н. А.

2013 р.

Цілі уроку:

Освітні:

Формування уявлень про силу тертя,

Вивчити причини та види тертя,

Виявити природу сили тертя,

Експериментально встановити, чого залежить сила тертя.

Розвиваючі:

Розвивати спостережливість, увагу, уміння аналізувати, порівнювати результати, робити висновки;

Розвивати навички практичної роботи.

Розвинути творчу активність, використовуючи цікавість як стимул пізнавальної активності.

Виховують:

Сприяти формуванню світоглядної ідеї пізнаваності явищ та властивостей навколишнього світу.

Створити кожному учню ситуацію успіху.

Обладнання:

динамометри, площини, бруски, покриті різними матеріалами, набір вантажів, комп'ютер із мультимедійним проектором.

Очікувані результати:

Цей урок дає можливість поглибити знання з предмета для кожного учня для розуміння процесів, що відбуваються навколо нас.

ХІД УРОКУ

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП. (Слайд №1)

Вчитель. Доброго дня любі друзі! Я рада бачити вас, давайте привітаємо наших гостей та почнемо працювати. Дорогою сьогодні я зустріла листоношу, він попросив передати вам листа від Діда Мороза. Я така цікава, мені так натерпілося дізнатися, про що йдеться у цьому листі. А вам? Ви дозволите мені його прочитати?

2. ПІДГОТОВКА УЧНІВ ДО РОБОТИ НА ОСНОВНОМУ ЕТАПІ УРОКУ.

МОТИВАЦІЯ

Вчитель. (читає листа). “ Дорогі хлопці! Пишу вам листа в надії на те, що ви мені допоможете, Скоро Новий рік, і мені доведеться доставити новорічні подарунки всім, хто приблизно поводився протягом року. Але, на жаль, зараз я не можу виїхати зі свого дому. По-перше, мій новий шовковий мішок постійно розв'язується, і я боюся дорогою розгубити всі подарунки. По-друге, мої сани не можуть рухатися землею без снігу, грудень нині не дуже сніговий. Прошу вас, допоможіть мені, дайте пораду, як вийти із цієї ситуації. З нетерпінням чекаю на ваші відповіді. Дід Мороз”.

А знаєте, ми можемо допомогти Дідові Морозу! Ми дамо йому відповідь, але за однієї умови: якщо на сьогоднішньому уроці розкриємо одну дуже важливу таємницю, ім'я якої ви знайдете самі, якщо правильно відповісте на запитання кросворду.

3. АКТУАЛІЗАЦІЯ (Слайд 2)

Вчитель. Відгадаємо кросворд. 1. Одиниця сили. 2. Явище збереження швидкості тіла за відсутності на нього інших тіл. 3. Сила, з якою тіло внаслідок тяжіння до Землі діє опору чи підвіс. 4. Прилад вимірювання сили, 5. Фізична величина. Характеризуюча дія тіл один на одного, 6, Найдрібніша частка речовини.

4. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Вчитель. Отже, ми з вами впізнали ім'я таємниці – тертя. Це явище супроводжує нас буквально на кожному кроці і тому стало звичним та непомітним. І характеризується воно силою тертя. Про силу тертя йтиметься на сьогоднішньому уроці. Отже, запишемо дату та тему уроку(Слайд 3): "Сила тертя".

Скажіть, а які сили вам відомі?

Учні . Сила тяжіння. Сила всесвітнього тяжіння. Сила пружності. Вага тіла.

Вчитель. Від чого залежить результат дії сили?

Учні.

  • від напрямку
  • числового значення
  • точки додатка.

Вчитель. Результат сили тертя теж залежить від того, до якого тіла прикладена ця сила, куди спрямована і яке має числове значення. Мета сьогоднішнього уроку буде довести це.(Слайд 4).

Вчитель. Що сталося зі швидкістю автомобіля, дорогу якого перебіг кіт?

Учні. Вона змінилася.

Вчитель. У чому причина зміни швидкості?

Учні. На нього діє сила.

Вчитель. Як спрямована ця сила?

Учні. Проти руху.

Вчитель. Чому ви так вважаєте?

Учні. Якби вона була спрямована у бік руху, швидкість автомобіля зростала б. Оскільки швидкість зменшується, отже, сила спрямована проти руху.

Вчитель. Сила, про яку йдеться, називається силою тертя. Вона завжди спрямована проти руху тіла, що розглядається, по поверхні іншого. Давайте сформулюємо визначення сили тертя і запишемо їх у зошит.(Слайд 5)

Сила, що виникає при зіткненні поверхонь тіл і перешкоджає їх переміщенню щодо один одного називаєтьсясилою тертя. І позначається F тр. (Слайд 6)

Вчитель. Давайте з'ясуємо в чому причина виникнення сили тертя, а

з'ясувати причину виникнення сили тертя допоможе підручник (стор. 71)

  • Шорсткість поверхонь.(Слайд 7)
  • При ідеально гладких поверхнях виникає взаємне тяжіння між молекулами дотичних тіл.. (Слайд 8)

Вчитель. Молодці, так, хлопці при шорстких поверхнях тертя обумовлено головним чином першою причиною, а при дуже гладких поверхнях позначається молекулярна природа тертя. Давайте запишемо це у зошит.

Вчитель. Проведемо невеликий експеримент, в результаті якого з'ясуємо, які види сили тертя бувають:

(Слайди)

Вчитель. За допомогою підручника створимо похилу площину, розташуємо брусок на ній. Коли тіло знаходиться у спокої на похилій площині, воно утримується на ній силою тертя. Справді, якби не тертя, то тіло під дією сили тяжіння зісковзнуло б униз похилою площиною.
Сила тертя, що виникає між тілами, що покояться один щодо одного, називається
силою тертя спокою.

Сила тертя спокою утримує цвях, убитий у дошку, не дає розв'язати банту на стрічці та ін.

Вчитель. Потягніть за нитку, прикріплену до бруска. Намагайтеся тягнути рівномірно, паралельно до поверхні столу. При ковзанні одного тіла по поверхні іншого виникає тертя, яке називаютьтертям ковзання. Наприклад, рух саней снігом.

Вчитель. Підкладіть під брусок олівці, ручки, потягніть за нитку.
Якщо одне тіло не ковзає, а котиться поверхнею іншого, то тертя, що виникає при цьому, називають
тертям кочення.Наприклад, рух коліс машини.

Вчитель. А зараз запишемо, які види сили тертя ми довідалися.(Слайд із видами сили тертя)

Вчитель. Яка із сил тертя найбільша, а яка найменша?(Слайд 19 із висновком)

Демонстрація (При одному і тому ж куті нахилу площини розглядаємо рух олівця тертям кочення та тертям ковзання)

Вчитель . Яка сила тертя більша? Fтр. ковзання. або F тр. кочення

Учні. Fтертя кочення

5. Фізкульмінутка для очей.

- Діти, подивіться, як багато ми вже дізналися про силу тертя. Втомилися?

- Розігріємо долоні;
як боротися із вірусом грипу? - Стимулювати імунітет!
- Потре мочки вух, в яких знаходяться біологічно активні точки, що впливають на імунітет;
- Для розслаблення м'язів спини, кулачками потріть уздовж хребта, для покращення кровообігу в цих м'язах.
- Пройдемося: 3 кроки вперед і три тому.

Дякую, сідайте.

6. ФРОНТАЛЬНИЙ ЕКСПЕРЕМЕНТ

Вчитель. А тепер хлопці давайте розділимося на групи і проведемо в кожній групі запропоновані експерименти після закінчення роботи вам необхідно зробити висновок від чого залежить сила тертя. (Слайд 20)

Але перш, ніж ви приступите до перевірки гіпотез, хочу вас спитати, як можна виміряти силу тертя?

Проводиться досвід – учителем:

– Поступово переміщуємо брусок за допомогою динамометра. Які сили діють на брусок по лінії руху?(Сила тяги та сила тертя)
– Якщо швидкість руху постійна, то що можна сказати про рівнодіючу цих сил?
(Вона дорівнює нулю).
– Чому дорівнює сила тертя ковзання?
(Вона дорівнює за абсолютною величиною силою тяги, яку і показує динамометр)

Клас поділяється на групи по 4 особи.

1 група – на столі дерев'яна лінійка, трібометр, динамометр.

(Учні встановлюють залежність сили тертя від площі поверхні.)

Учні. Сила тертя залежить від площі поверхні.

2 група – на столі суха лінійка та лінійка покрита шаром вазеліну трибометр та трибометр із закріпленим наждачним папером, динамометр. (Встановлюється залежність сили тертя від мастила.)

Учні. При використанні мастила сила тертя менша.

3 група – на столі лінійка трибометр, вантажі. (Встановлюється залежність сили тертя від сили, що притискає тіло до поверхні.)

4 група - на столі трибометр, лінійка, лінійка з наждачним папером, трибометр з наждачним папером, динамометр. (Встановлюється залежність від роду поверхонь, що труться.)

(Слайд 21 з висновком чого залежить сила тертя)

Сила тертя:

Учні. Сила тертя залежить від роду поверхонь, що труться.

Вчитель. Діти, життєвий досвід підказує нам, що тертя дуже важливе в нашому житті і відіграє як позитивну, так і негативну роль.

1. Мудрість і життєвий досвід будь-який народ укладає у прислів'я та приказки.
Наприклад:

  • Не підмажеш, не поїдеш
  • Пішла справа як по маслу
  • Що кругло - легко котитися
  • Лижі ковзають за погодою
  • Немає такої людини, яка б хоч раз не послизнулась на льоду.

(Слайди 22, 23, 24, 25, 26, 27 з корисною та шкідливою силою тертя)

Вчитель. Хлопці ну а в кінці нашого уроку давайте підіб'ємо підсумок, що ж ми сьогодні дізналися про силу тертя?(Слайд 28).

Ну а коли ми всі з'ясували про дуже важливу для нашого життя силу – силу тертя, щоб ви порадили нашому Діду Морозу?

Учні. Поміняти мішок на більш шорсткий, наприклад, плюшевий або ситцевий. Якщо немає снігу, то пересісти із саней на віз чи карету. Оскільки сила тертя кочення менше сили тертя ковзання.

7. ЗАКРІПЛЕННЯ (Слайд 29)

Вчитель. А тепер хлопці давайте відповімо на питання тесту, які я вам

приготувала.

ТЕСТ

П. сила тертя кочення
У. сила тертя ковзання
Ст. сила тертя спокою

З. збільшується
Д. не змінюється
Е. зменшується

А. за рухом
П. проти руху
н. не має напряму

І. не змінюється
Е. зменшується
У. збільшується

К. 15 кН
Л. 300 кН
Х. 150 кН

ТАБЛИЦЯ ВІДПОВІДЕЙ

Перевіримо відповіді. Хто отримав кодове слово "успіх"? .

8. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ: (Слайд 30)

Дайте відповідь письмово у зошиті на запитання: якби зникла сила тертя що б ми закричали “Ура” чи “Караул”?

Література:

  • Довідник школяра. фізика. - М.: Філологічне товариство "Слово", Перішки А.В. Фізика-7 Изд. - М.: Дрофа, 2004.
  • Зубкова Л.А. Сила тертя. - Фізика (ПС), 1998 № 2. Изд.дом Перше вересня - Фізика № 21 2007 р.

Урок-подорож на тему: "Сила тертя"

План конспект уроку з фізики

Клас: 7 клас

Розділ програми:"Взаємодія тіл".

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вигляд: комбінований урок.

Технологія: особистісно-орієнтована.

Цілі уроку:

  1. Дидактичні: створити умови для засвоєння нового навчального матеріалу, використовуючи інформаційні технології та елементи технології “Співробітництва”.
  2. Освітні:ознайомити учнів із явищем тертя, сформувати поняттясила тертя , розглянути види тертя, експериментально встановити, чого залежить ця сила, з'ясувати причини виникнення сили тертя.
  3. Розвиваючі: розвивати якісну сферу учнів; розвивати логічне мислення; формувати уявлення про процес наукового пізнання; розвиток умінь експериментувати; формувати вміння користуватися приладами; аналізувати, порівнювати результати дослідів; продовжити формувати вміння конструювати опорний конспект.
  4. Виховні: прищеплювати культуру розумової праці.
  5. Мотиваційна: спонукати інтерес до вивчення предмета.

Обладнання для вчителя:комп'ютер, мультимедійна презентація "Сила тертя", іграшковий автомобіль, пісок, дерев'яний брусок з ниткою, ручка, динамометр, скляні пластини - 2 шт., опорний конспект "Сила тертя".

Обладнання для учнів:динамометр, лист гладкого та наждачного паперу, брусок дерев'яний з ниткою, вантажі з механіки по 100 г (2 шт.), опорні конспекти.

Підготовка до уроку:

  • кожному учневі на стіл видається лист опорного конспекту, обладнання, листи з тестовими завданнями;
  • на демонстраційному екрані чи великому аркуші ватману потрібно підготувати лист опорного конспекту.

План уроку

Види та форми діяльності

1. Організаційний момент

Вітання

2. Мотиваційний початок уроку

Постановка навчальної проблеми

3. Вивчення нового матеріалу

Розповідь – бесіда, фронтальний експеримент, заповнення опорного конспекту

4. Етап узагальнення, систематизації знань та закріплення нового матеріалу

Виконання тестових завдань, практична робота з груп

5. Підбиття підсумків, домашнє завдання

Записи на дошці та щоденнику, рефлексія

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Мотиваційний початок уроку.

Вчитель: Здрастуйте хлопці, сьогодні на уроці ми продовжимо з вами подорож Королівством Сил.

Придивіться до хмар,
Прислухайтеся до птахів,
Доторкайтеся до джерел –
Ніщо не повториться.
За миттю мить, за годиною година
Здивуйтеся
Все буде так і все – не так
За одну мить
В дорогу ми візьмемо багаж:
Підручник, ручку, олівець,
Зошит та знань саквояж.

Але перш ніж вирушити в подорож Королівством Сил, давайте згадаємо країни яких сил ми з вами вже відвідали? (СИЛА ТЯЖКОСТІ, СИЛА ПРУЖНОСТІ, ВАГА ТІЛА)

Перед нами відкрито шлях до Королівства Сил, зараз ми дізнаємося, в подорож якою країною ми вирушимо сьогодні. А ми здійснимо свою подорож на автомобілі. Сідаємо і поїхали.

(вчитель на демонстраційному столі рухає іграшковий автомобіль)

Вчитель: Які тіла взаємодіють під час руху автомобіля? Що є результатом взаємодії тіл? Що сталося зі швидкістю автомобіля? Чому автомобіль зупинився? (діє сила тертя) Я запрошую вас у подорож країною “Сила тертя”!

ІІІ. Отже, ми розпочинаємо нашу подорож з відвідування наукового центру країни “Сила тертя”. У ході подорожі ми вестимемо подорожні нотатки, тобто опорний конспект (учні записують до опорного конспекту тему уроку).

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ

Вчитель: Я магістр точних наук вітаю вас у науковому центрі. Тут вам доведеться познайомитися з явищем тертя, дізнатися які види тертя мешкають у цій країні, визначити точку застосування та напрямок цієї сили, експериментально встановити, від чого залежить сила тертя і чому вона виникає?

Запитання: З'ясуймо, в якому напрямку рухається наш автомобіль? Як ви думаєте, сила тертя допомагає руху автомобіля, чи перешкоджає? (перешкоджає)

Якби фізики вирішили видати всім силам паспорти, то в цьому документі обов'язково було б три графи: МОДУЛЬ. НАПРЯМОК. ТОЧКА ДОДАТКУ. Визначимо, в який бік завжди спрямована сила тертя? (у протилежний бік руху тіла) Визначимо точку застосування сили тертя (вказуємо точку застосування та напрямки сили тертя в опорному конспекті).

Вводимо визначення сили тертя:Сила, що виникає при русі одного тіла по поверхні іншого, прикладена до тіла, що рухається і спрямована проти руху, називається силою тертя.

Вчитель: Мешканці цієї гостинної країни чекають на нас у гості. Познайомимось із ними ближче. Дізнаємось, які види тертя існують.

Демонстраційний експеримент(Книга і ручка, вчитель демонструє силу тертя ковзання, кочення та спокою).

Вчитель: Отже, ми познайомилися із сім'єю сили тертя. Це – тертя кочення, ковзання та спокою (учні записують до опорного конспекту). А зараз я пропоную відпочити у літературній вітальні. Розглянемо приклади прояву сил тертя у природі. У наведених прикладах визначте, яка сила тертя діє тіло.

У зимові сутінки нянині казки
Сашко любила. Вранці в санки
Саша сідала, летіла стрілою,
Повна щастя з гори крижаної.

Н. А. Некрасов (сила тертя ковзання)

Вздовж узлісся Вова їде
На своєму велосипеді
І щастить варення
Всім на частування.(сила тертя кочення)

Ось і зима! Тріщать морози
На сонці іскриться сніжок
Пішли з товарами обози
По Русі вздовж і впоперек.
Повзе скрипить дубовий полоз.
Чи річка, чи степ – немає потреби,
Скрізь прокладуть сліди!

І. С. Нікітін (сила тертя ковзання)

Хоч важко часом у ній тягар,
Віз на ходу легкий;
Ямщик лихий, сивий час,
Щастить не злізе з опромінювання.

А. С. Пушкін (сила тертя кочення)

Кішка за Жучку
Жучка за внучку
Внучка за бабку
Бабця за дідуся
Дідуся за ріпку

Тягнуть - потягнуть, витягнути не можуть. (сила тертя спокою)

Вчитель: А чому виникає сила тертя? Які причини виникнення сили тертя? Проведемо експеримент (іграшковий автомобіль, пісок).

Висновок: Шорсткість поверхонь, нерівності (уч-ся записують у ОК).

Експеримент із двома скляними пластинами.

Висновок: Взаємодія молекул речовини (уч-ся записують у ОК).

Вчитель: Сила – це фізична величина. Що це означає? (її можна виміряти) Зараз ми виміряємо силу тертя, що діє на дерев'яний брусок.

Фронтальний досвід: брусок з ниткою, динамометр.

Вчитель пояснює класу, як виміряти силу тертя. На брусок у горизонтальному напрямку діють дві сили. Одна сила – сила пружності динамометра пружини, спрямована в бік руху. Друга сила – це сила тертя, спрямовану проти руху. Так як брусок рухається рівномірно, то отже рівнодіюча цих сил дорівнює нулю. Отже, ці сили дорівнюють модулю і спрямовані в протилежні сторони. Динамометр показує силу тертя (уч-ся вимірюють силу тертя).

IV. Вчитель: Продовжимо нашу подорож. Заглянемо у творчу майстерню. Я - експериментатор і ви теж (одягаю халат ). Пропоную вам порівняти силу тертя спокою, ковзання та кочення, а також вивчити силу тертя ковзання.

Учні виконують у групах практичну роботу (Фронтальні експериментальні завдання з фізики: Посібник для вчителів/В.А. Буров, В.І. Свиридов. - М.: Просвітництво, 1981. - 112 с).

Вчитель: Діти, а ви знаєте, що в цій загадковій країні силу тертя постійно змінюють. Її то зменшують, то збільшують. Давайте спробуємо дізнатися про це детальніше. Вам пропонується вирішити дотепні завдання Г. Остера.

Завдання 1. Хулігани Сидоров та Іванов посипали ковзанку піском і з цікавістю спостерігають, як Танечка Петрова катається на ковзанах. Яку мету мають Іванов і Сидоров? (Збільшення сили тертя)

Завдання 2. Що задумали хитрі семикласники, які не шкодуючи дорогої машинної олії, щедро ллють її в гальма автомобіля директора школи? (зменшують силу тертя, мастило)

Вчитель: Кожен із вас постійно вирішує життєві тести. Ось і зараз вам доведеться вирішити деякі проблеми, з якими ви стикаєтеся вдома.

Учні виконують тестові завдання "Життєвий тест".

Життєві тести

1 група

  • Дверцята шафи у Ваніній кімнаті стали скрипіти. Ваня змастив петлі олією і скрип припинився. Яке явище він використав?
  • У поході Ваня послизнувся на мокрій траві, впав і зрозумів, що….

2 група

  • Ваня побачив, що мама ніяк не може зняти перстень із пальця, і порадив їй намилити палець. Мама прийняла пораду, і перстень легко знявся. На чому ґрунтується Ваніна пропозиція?
  • З вікна Ваня побачив, що перед дверима їхнього будинку утворилася крижана доріжка. Ваня вийшов надвір і посипав лід піском. Чому він так зробив?

3 група

  • Ваня зібрався у похід велосипедом. Але педалі погано крутилися, і він змастив їх олією. Яке явище він використав?
  • Коли випав перший сніг, тато Вані почав міняти літню автомобільну гуму на зимову. У зимових шин малюнок протектора був глибшим, а також на них були шипи. Ваня спитав у батька, навіщо змінюють шини у автомобіля?

4 група

  • Ваня зібрався покататися із друзем на лижах. Перед прогулянкою Ваня порадив друзям змастити лижі спеціальною маззю. На чому заснована Ваніна рада?
  • Ваня зауважив, що взимку автотраси посипають спеціальною сумішшю (пісок та сіль). Він вирішив запитати у батька, яку роль відіграє ця суміш у русі автомобілів?

Вчитель: Нещодавно у країні "Сила тертя" побував Незнайко. Він залишив нам свої нотатки. Давайте заглянемо до них. Яких помилок припустився Незнайко? (кодоскоп, плівка)

Вчитель: Діти запрошую вас пройти в кінотеатр на перегляд фільму “Сила тертя”.

Перегляд мультимедійної презентації “Сила тертя” (Додаток 1).

Вчитель: Ми залишаємо Королівство Сил, але на виході на нас чекає випробування. Візьміть аркуші контролю знань та виконайте запропоновані у тесті завдання.

ТЕСТ

1. Санки скочуються з гори. Який вид сили тертя діє на санки?

П. сила тертя кочення
У. сила тертя ковзання
В. сила тертя спокою

2. У ожеледицю тротуари посипають піском. При цьому сила тертя підошв взуття про лід.

З. збільшується
Д. не змінюється
Е. зменшується

3. Як спрямована сила тертя під час руху тіла?

А. за рухом
П. проти руху
Н. не має напряму

4. При змащуванні поверхонь, що труться, сила тертя…

І. не змінюється
Е. зменшується
У. збільшується

5. Електровоз, рухаючись рівномірно, тягне залізничний потяг силою 150 кН. Чому дорівнює сила тертя?

К. 15 кН
Л. 300 кН
Х. 150 кН

ТАБЛИЦЯ ВІДПОВІДЕЙ

Перевіримо відповіді. Хто отримав кодове слово "успіх"?

V. Вчитель: Наша подорож країною “Сила тертя” завершується. Підведемо підсумки (виставлення оцінок).

Рефлексія: Хлопці, проаналізуйте, будь ласка, “рух” своїх думок, почуття, відчуття, які виникли у вас протягом уроку. Запишіть їх на листочках та здайте мені.

Попередній перегляд:

Тертя - вид взаємодії тіл Сила, що виникає при зіткненні поверхонь тіл і перешкоджає їх відносному руху, називається силою тертя. F тр

Причини виникнення тертя: Шорсткість поверхонь дотичних тіл Взаємне тяжіння молекул дотичних тіл

Сила тертя спокою – це сила, яка заважає зрушити тіло з місця.

Сила тертя ковзання Сила тертя ковзання – це опір при ковзанні одного тіла поверхнею іншого.

Тертя кочення – це сила опору при коченні одного тіла поверхнею іншого.

Види сили тертя Тертя спокою Тертя ковзання Тертя кочення

Порівняння сили тертя кочення та сили тертя ковзання Висновок: при рівних навантаженнях сила тертя кочення завжди менше сили тертя ковзання.

З'ясуємо від чого залежить сила тертя 1 група 2 група 3 група 4 група Встановити залежність сили тертя від площі поверхні Встановити залежність сили тертя від мастила Встановити залежність сили тертя від сили, що притискає до поверхні

сила тертя Сила тертя не залежить: від площі поверхонь, що стикаються.

сила тертя Сила тертя залежить: при використанні мастила сила тертя менше

Сила тертя залежить від: від сили, що притискає тіло до поверхні. сила тертя

сила тертя Сила тертя залежить: від: від виду поверхонь, що стикаються.

Сила тертя залежить від: не залежить від: 1) роду поверхонь, що труться; 2) сили, що притискає тіло до поверхні 1) площі зіткнення тіла з поверхнею

"Корисне" тертя.

«Шкідливе» тертя Способи зменшення тертя: Заміна тертя ковзання тертям кочення. Введення мастила між поверхнями, що труться.

Висновок: Сила тертя виникає між поверхнями, що стикаються. Сила тертя залежить від роду дотичних поверхонь. Сила тертя не залежить від площі поверхонь, що труться. Сила тертя зменшується при заміні тертя ковзання тертям кочення, при змащуванні поверхонь, що труться.

Таблиця відповідей 1 2 3 4 5 у с п е х

Домашнє завдання. Дайте відповідь письмово у зошитах на запитання: Якби раптом зникла сила тертя, що б ми закричали: «Ура» або «Караул»

Дякую за урок З наступаючим Новим роком!


Нове на сайті

>

Найпопулярніше