Domov Podvozek Lekce matematiky ve střední skupině podle federálního státního vzdělávacího standardu. Shrnutí otevřené hodiny matematiky pro střední skupinu, osnova hodiny matematiky (střední skupina) na dané téma. Shrnutí lekce matematiky s dětmi středního předškolního věku „Hledá se plk.

Lekce matematiky ve střední skupině podle federálního státního vzdělávacího standardu. Shrnutí otevřené hodiny matematiky pro střední skupinu, osnova hodiny matematiky (střední skupina) na dané téma. Shrnutí lekce matematiky s dětmi středního předškolního věku „Hledá se plk.

Anna Ašichmina

Téma: „Cesta do města Schitalovo“ (Kvantitativní a ordinální počítání do pěti, geometrické obrazce)

cíle:

Procvičte si počítání do 5;

Pokračujte ve výuce rozdílu mezi kvantitativním a ordinálním počítáním do 5;

Naučte děti správně odpovídat na otázky: Kolik? Který?

Pokračujte v učení se pojmenovávat předchozí a následující čísla k vyjmenovanému číslu;

Cvičte děti počítání podle sluchu;

Pokračujte v učení se porovnávat předměty podle tvaru, barvy a velikosti;

Cvičení schopnosti pojmenovávat a rozlišovat geometrické tvary (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník)

Naučte děti navigovat v letadle;

Upevnit a objasnit znalosti dětí o pojmech velikost: velký - malý, dlouhý - krátký, vysoký - nízký, široký - úzký, tlustý - tenký;

Rozvíjet kognitivní procesy (vnímání, pozornost, paměť, řeč, myšlení);

Rozvíjet jemné motorické dovednosti, vizuální koordinaci;

Rozvíjet u dětí schopnost naslouchat svým kamarádům a nerušit;

Odpovídejte na otázky jednu po druhé, nevykřikujte jednohlasně.

Demonstrační materiál: stojan, magnetická tabule, míč, tamburína. Pět obrázků s kuličkami různých barev.

Písemnosti: sada čísel (1-5, kartičky s čísly (1-5). Flanelograf, sada geometrických tvarů.

Metodické techniky: didaktická hra, demonstrace, otázky, výtvarný projev, tělesná výchova

PRŮBĚH TŘÍDY

I. Organizační moment

Kluci, dnes k nám přišlo mnoho hostů. Pojďme je pozdravit. Darujte své úsměvy svým hostům.

Obrať se na mě. Dej mi úsměvy a já ti dám svůj úsměv.

Kluci, dnes si uděláme výlet do města „Schitalovo“.

Kdo uhádl, proč se tomu tak říká? (Protože tam rádi počítají).

Abyste mohli vyrazit na výlet, musíte zarecitovat naši matematickou říkanku na počítání. Připravte si prosím pera a počítejte se mnou:

Dívky a chlapci v naší skupině jsou přátelé,

Ty a já se spřátelíme s malými prsty:

Začněme znovu počítat:

II. Aktualizace znalostí

Takže vy a já jsme dorazili do města „Schitalovo“.

1. Hra "Kolik?"

Ve městě byla uspořádána oslava na počest našeho příjezdu. Na náměstí jsou zavěšeny různobarevné balónky.

Na stojanu (5 balónků různých barev).

Počítejte balónky v pořadí (první, druhý).

Kolik balónků celkem vidíte? (5)

Jsou kuličky stejné?

Řekněte mi, v čem se koule liší? (Kuličky jsou různé barvy).

Co mají koule stejné? (Kuličky mají stejný tvar a velikost). Jakou barvu má první, třetí, pátý míček?

Jaké číslo má hodnotu červené koule? Žlutá? Modrý? Atd.

Najednou zafoukal vítr a jeden balon odletěl.

Který míček do počítání chybí?

(Učitel odebírá vždy jeden balónek a děti podle počtu pojmenují, který balónek chybí).

Děti se posadí na svá místa.

2. Počítání předmětů do 5

Jak už víme, obyvatelé města rádi počítají. A požádají vás, abyste s nimi spočítali zajíčky. Poblíž každého z vás leží sada čísel od 1 do 5. Přečtu vám básničku o zajících a musíte na správném místě zvýšit počet odpovídající počtu zajíčků.

Jednou po pláních běhal zajíc, což znamená, že tam byl jen jeden zajíc.

Zajíc k němu přiběhl, pak už byli jen dva zajíci.

Další si k nim přisedl, podívej. Nyní jsou tři mouchy jednou ranou.

Nový zajíc spěchá: "Cesta je pro mě širší." A teď jsou čtyři.

Tady zase běží sám, teď je tu pět zajíců.

3. Sestavení číselné řady, posloupnost čísel při počítání

Nyní položte čísla od 1 do 5 ve vzestupném pořadí a poté v sestupném pořadí. Čísla rozložíme zleva doprava. Ty to rozložíš na stůl a já to rozložím na tabuli.

Jaké číslo bude první? Která je poslední?

Na tabuli jsou čísla od 1 do 5. Čísla přečti. Najděte číslo 4. Které číslo je před 4? Toto číslo se nazývá předchozí. Jaké číslo následuje po 4? Toto číslo se nazývá další. Řekněte předchozí číslo po 3. Vyslovte další číslo po 2.

III. Tělesná výchova minuta

Výborně! Dnes je radost s vámi pracovat a zasloužíte si malou pauzu – chvilku cvičení

Děti stojí v kruhu. Provádění pohybů s doprovodem řeči:

Kolikrát tamburína udeří

Budeme tolikrát tleskat.

Kolik teček bude v kruhu?

Zvedněme ruce tolikrát.

Tolikrát ohnutý

Kolik motýlů máme?

Tolikrát dřepíme

Kolik listů máme?

Kolik kruhů vám ukážu?

Udělejme tolik skoků.

IV. Práce s geometrickými tvary

Ve městě Schitalovo obyvatelé rádi vytvářejí mozaikové obrazy. Jejich mozaiky jsou geometrické tvary. Podívejte se, jak krásná je věž z geometrických tvarů!

Z jakých geometrických tvarů jsou okna vyrobena (čtverec, kruh, obdélník)

Co můžete říci o náměstí? (má 4 strany a 4 rohy a všechny jsou stejné)

Co můžete říci o obdélníku? (obdélník má 4 rohy a 4 strany, 2 krátké a 2 dlouhé)

Kolik pater je ve věži? Počítáme zdola nahoru (celkem 3)

Děti, jaký geometrický tvar má střecha? (trojúhelníkový a má 3 rohy)

Jaký tvar má dýmka doma? (Obdélníková trubka).

Co je namalováno vedle věže vlevo? (strom)

A co pravice? (plot)

Jaký tvar má slunce? V jakém rohu se nachází? (Slunce má kulatý tvar a nachází se v levém horním rohu).

Ve kterém rohu se mrak nachází? (Oblak v pravém horním rohu).

Kde se dům nachází? (Dům se nachází uprostřed).

V. Hra „Řekni opak“ (s míčem).

– Chcete-li se vrátit domů, musíte říct drahocenné slovo.

Děti stojí v kruhu.

Velký – malý, dlouhý – krátký, vysoký – nízký, široký – úzký, tlustý – tenký.

Výborně! Cesta je u konce!

VI. Výsledek přímé výchovné činnosti.

Kluci, kde jsme byli?

Řekni mi, co jsi dělal?

Dnes jste odvedli dobrou práci.

co se ti líbilo nejvíc?

Co způsobilo potíže?

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce z matematiky „Číslo 4, počítání do 4. Geometrické útvary“ Typy dětských aktivit: herní, komunikativní, kognitivní a výzkumné Cíle: [b] zavést číslo 4; naučit se počítat.

Ahoj. Rád bych vám nabídl hru, kterou děti naší skupiny rády hrají. Tato hra je krokem k rozvoji povědomí.

Lekce matematiky „Geometrické tvary“ Cíl: zapamatovat si a upevnit látku probranou ve skupině seniorů. Cíle: 1. Zájem dětí o nauku o geometrii; 2. Pochopit, zda jsou všechny děti.

Shrnutí GCD pro FEMP v seniorské skupině „Počítání objektů v rámci 8. Orientace v prostoru“ s využitím ICT Shrnutí GCD pro FEMP v seniorské skupině „Počítání objektů v rámci 8. Orientace v prostoru“ s využitím ICT

Shrnutí lekce o FEMP v přípravné skupině „Pořadový a kvantitativní výpočet“ Shrnutí lekce o tvoření elementárních matematických pojmů v přípravné skupině Téma: „Ordinální a kvantitativní.

Shrnutí závěrečné lekce o utváření elementárních matematických pojmů s dětmi 4-5 let ve vedlejší skupině č. 1

Zpracovala: Gubanova S.V., učitelka Městského předškolního výchovného zařízení „MŠ č. 78“, 2007

Téma: Matroskinovy ​​hádanky

Obsah programu:

2. procvičit srovnávání předmětů podle délky, šířky, tloušťky, výšky: reflektování těchto znaků v řeči;

3. nadále rozvíjet schopnost orientovat se v čase, vědět, co se děje v určitém časovém úseku (ráno, večer, den, noc);

4. upevnit znalosti o geometrických tvarech prostřednictvím hry „Najdi svůj dům“;

Přípravné práce: Výuka REMP, vedení didaktických her, samostatná práce ve volné činnosti.

Metody a techniky: Gaming - představení postavy, didaktické hry, hry v přírodě; slovní - vysvětlení, kladení problematických otázek; vizuální - atributy.

Zařízení: Ovocný koš; 3 stuhy různých délek a barev; 3 krabice stejné délky, ale různé šířky; 3 tužky různých tlouštěk: tlusté, tenké, nejtenčí; 3 pyramidy různých výšek; míč; 4 obruče; geometrické tvary: čtverce - 7 ks, kruhy - 7 ks, obdélníky - 7 ks, trojúhelníky - 7 ks.

Průběh lekce

Přijde na návštěvu kočka Matroskin s košíkem v rukou, pozdraví a řekne, že přinesl dárky pro děti, ale abyste je dostali, musíte uhodnout všechny Matroskinovy ​​hádanky.

Děti sedí u stolu

Tento koš obsahuje ovoce. Pojmenujte je a řekněte, kolik jich je.

Jaké číslo je oranžová? banán?

Potom vyzvu děti, aby zavřely oči, vyměnily si ovoce, když děti otevřou oči, zeptám se:

Která je teď oranžová? banán?

Matroskin děti chválí a říká, že tyto plody dostanou jako dárek, pokud vyřeší zbytek jeho hádanek. Nabídky zahrajte si hru "Hádej, co chybí?". (děti se přesunou na koberec).

Na koberci jsou: 3 stuhy různých délek, 3 krabice různých šířek, 3 tužky různé tloušťky, 3 pyramidy různých výšek.

Pravidla hry:

Kluci zavírají oči, v tuto chvíli odstraňuji jeden předmět. Je třeba říci, co chybí a tento objekt charakterizovat. (Byla například odstraněna nejkratší páska).

Matroskin děti chválí a zve je, aby si zahrály hru.

Lekce tělesné výchovy: „Jednoho dne vyšly myši“

Matroskin: A teď chci vědět, jestli kluci znají části dne? Zde je kouzelná koule, musíte ji chytit a odpovědět na otázku.

(děti stojí na koberci v kruhu)

Kdy snídáte?

Kdy pro vás maminka přijde do školky?

Venku je tma, rozvlékáš postel a jdeš spát kdy?

Kdy obědváme ve školce?

Matroskin děti chválí a nabízí nové hra "Najdi své místo"

Pravidla hry:

Vezměte z podnosu jakýkoli geometrický tvar. Podle hudby se pohybujete celou skupinou, a když skončí, musíte stát u obruče, kde leží vaše geometrická postava. Vyhrává tým, který se jako první postaví vedle své obruče.

Matroskin to shrnuje; říká, kdo a v jaké hře ukázal svou cenu; ptá se, co dětem chutnalo, a dává ovoce jako dárek.

Lekce skončila.

Obsah programu:

- posílit schopnost dětí určovat tvar předmětů na základě srovnání s geometrickými tvary;

Porovnejte objekty podle velikosti a výšky;

Tvar kvantitativní a ordinální dovednosti počítání do 5;

Procvičte si porovnávání sad;

Rozvíjet schopnost navigace v prostoru (vpředu, vzadu, vlevo, vpravo, uprostřed), korelovat určité druhy činností s odpovídajícími časovými intervaly (ráno, odpoledne, večer, noc).

- rozvíjet paměť, pozornost, logické myšlení předškoláků;

Materiál: kouzelný sáček, 2 šrouby, dopis s úkolem, obrázky předmětů (televizor, žehlička, magnetofon, elektrické hodiny, lednička), papír se dvěma pruhy, 3 televizory různých velikostí, 3 ledničky různých výšek, geometrické tvary (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník, koule, krychle, válec), tříbarevné pruhy, 5 televizí a 5 počítačů pro každé dítě, list papíru, matematika ve školce, obrázky elektrospotřebičů: TV, rychlovarná konvice, magnetofon, lednice, žehlička, medaile.

Průběh tříd ve střední skupině mateřské školy:

Vychovatel. - Děti, dnes, když jsem přišel do školky, našel jsem tyto šrouby u dveří naší skupiny. Co si myslíte, že by to mohlo být? Dáme je do kouzelného sáčku a uvidíme, co se stane (šroubky se promění v dopis od Fixies).

Vychovatel. - Děti, podívejte se na tento dopis od Fixies a zde jsou úkoly. Chcete vědět, jaké jsou tyto úkoly?

Zde je první úkol od Papuse

Zde jsou položky, které jsem nasbíral

A poslal to dětem

Abyste je mohli spočítat

Místo každého bylo pojmenováno.

Kolik celkem?

co je první?

Co přijde jako poslední?

co je mezi tím?

co je za tím?

Co je vepředu?

Druhý úkol od Masyi

Jsme přátelé s technikou

V případě potřeby: opravíme a vrátíme zpět

Ptám se vás milé děti

Jak se tyto položky liší?

Kolik televizorů? (Tři)

Umístěte je na zelený pruh od nejmenšího po největší.

Nyní se podívejte na chladničky, měly by být umístěny na oranžovém pruhu od nejnižší k nejvyšší.

Třetí úkol od Shpuli

Geometrické tvary se na vás dívají

Velmi se vás ptají:

„Pospěšte si a vezměte si věci,

Který z nás jsi jako ty? Řekni mi."

(Děti vytáhnou obrázky předmětů z kouzelného sáčku, pojmenují předmět a určí, jaký má předmět tvar).

Čtvrtý úkol od Nolika.

Opravdu chci děti

Ale nemám čas

Pomozte mi, řekněte mi odpověď!

Vychovatel. - Umístěte řadu čísel na zelený pruh.

Na žlutém pruhu jsou čtyři televizory.

Na modrém pruhu je o jeden počítač více než televizorů.

Co víc? O kolik více počítačů než televizorů?

Co je potřeba udělat, aby se počet televizorů a počítačů vyrovnal?

Pátý úkol od Igreka

Odvedli jste dobrou práci, děti.

Víte, jak plnit úkoly

Teď je čas na všechny děti

Zábavný tanec na začátek.

Fyzické cvičení "Fixies"

Šestý úkol od Verty

Milují Fixies

Opravy elektrických spotřebičů

Radši si sedni ke stolu

Umístěte je správně na list.

Umístěte televizor doprostřed listu

Umístěte ledničku za televizor

Umístěte magnetofon před televizor

Umístěte rychlovarnou konvici napravo od televizoru

Umístěte žehličku atd. nalevo od televizoru.

Sedmý úkol z Ohně

Jsem veselý oheň

Připravil jsem pro vás hádanky

Pojmenujte správné odpovědi

A položte výkres s odpovědí na stůl.

Kdy jsou děti

Že se blíží kouzelný sen

Z nebe svítí jasný měsíc

Kdo z vás odpoví správně (v noci)

Děti se probouzejí

Rychle se oblékněte

Všichni cvičí společně

Protože jsme zvyklí objednávat (ráno)

Hraní nás hodně baví

Provádíme fyzické cvičení,

Pojďme zpívat další písně

Kdy se to stane?..... (odpoledne)

Je čas, abychom se rozloučili.

Tady ty a já už jsme

Vracíme se domů.

Světla blikají jako svíčky,

Odpoví na to všichni? ………(večer)

Sečteno a podtrženo. Odraz

Vychovatel. - Takže jsme splnili všechny úkoly z Fixies. Počkejte, v obálce je ještě něco. Tohle je od dědečka.

„Děkuji vám, děti, dobře jste si poradily se všemi našimi úkoly. A my vám dáváme medaile na naši památku.

Poznámky k hodině matematiky
s dětmi středního předškolního věku
„Při hledání Koloboku“

Sestavil: učitel IQ. Kategorie
předškolní divize podílu GBOU č. 913
Gončarová Taťána Lvovna

Druhyaktivity pro děti: herní, komunikativní, vzdělávací a výzkumné, vizuální.

cíle:

— formování elementárních matematických představ u dětí při společných herních činnostech s dospělými;

Upevňování znalostí dětí o řadovém počítání do 5;

Posílení schopnosti rozlišovat mezi levou a pravou stranou;

Posílení konceptu „dlouhé – krátké“, „mnoho – málo“;

- upevňování znalostí o geometrických tvarech.

Cílové pokyny pro předškolní vzdělávání:

Rozlišuje, z jakých částí se skupina předmětů skládá a pojmenovává jejich charakteristické znaky (barva, velikost, účel).

Porovnává počet objektů ve skupinách na základě počítání (do 5) a také individuální korelací objektů ve dvou skupinách (vytváření dvojic); určit, které objekty jsou více, méně, stejné.

Schopnost porovnat dva objekty ve velikosti (větší - menší, vyšší - nižší, delší - kratší, shodný, stejný) na základě jejich vzájemného použití nebo překrytí.

Rozlišuje a pojmenovává kruh, čtverec, trojúhelník, kouli, krychli; zná jejich charakteristické rozdíly.

Vytváří obrazy různých předmětů a hraček a spojuje je do kolektivní kompozice. V didaktických hrách odolává obtížím a dodržuje pravidla. Projevuje silný zájem o výtvarné umění a hry.

Zařízení: paraván, panenky bi-ba-bo do pohádky „Kolobok“, různě dlouhé proužky podle počtu dětí, košík jablek (5 ks červená, 5 ks zelená), plastelína podle počtu dětí, sada geometrických tvarů podle čísla woo děti.

Vychovatel: „Kluci, povím vám příběh o housce. Byl jednou jeden dědeček a jedna žena. Tak se děda ptá ženy: "Upeč mi housku." Žena oškrábala spodek stromu, zametla stodoly, vzala dvě hrsti mouky a upekla buchtu. (Jaký tvar má houska?) Položil jsem ji na okno, aby uschla. Kolobok ležel - ležel na okně, byl unavený. Skočil na lavičku, z lavičky na cestu a kutálel se do lesa. A dědeček se ženou sedí ve své chatrči a pláčou: „Chybí nám buchta, asi se kutálela do lesa. OH oh! Je tam spousta zvířat, urazí naši krásnou brunátnou buchtu. OH oh! Co bychom měli dělat? Co bychom měli dělat? Mám počkat, až se houska vrátí, nebo ji jít hledat?

Děti:„Neplač dědo, neplač babičko, půjdeme do lesa a přineseme housku domů.

vychovatel:„Moji prarodiče byli rádi, že kluci byli tak hodní a chtěli pomoci.

Děti šly do lesa, kde buchta utekla. A do lesa vedou dvě cesty, jedna dlouhá a druhá krátká. Kterou cestou se nejrychleji dostanete do lesa? Dlouhé nebo krátké? Chlapi, co myslíte? (odpovědi dětí) Ano, chlapi, do lesa je rychlejší se dostat po krátké cestě.

Cvičení 1. Na stole, každý z vás, jsou dva proužky, „cestičky“, jsou různě dlouhé, musíte je porovnat a na krátký proužek položit kruh, který máte na talíři. Tak budeme vědět, kterou cestou se vydat.

Výborně, nyní můžeme rychle dorazit do lesa.

Vychovatel. Podívej, kdo to je? (děti: zajíček)

Ahoj, Bunny, řekni mi prosím, viděl jsi kolobok?

Úkol 2 Zajíček odpoví: "Viděl jsem tvou buchtu, ale neřeknu ti, kam se poděl, dokud mi nepomůžeš." Moje matka mě poslala koupit jablka a požádala mě, abych přinesl 5 zelených jablek a 5 červených jablek, ale nevím, jak počítat, můžete mi pomoci? (děti spočítají jablka a dají je do dvou košíčků podle barvy) Je stejný počet jablek? jak jsi to zjistil?

Zajíček dětem poděkoval a ukázal cestu dál.

Jdeme a jdeme a potkáme vlka. Možná se můžeme zeptat vlka?

Ahoj vlku! Ukažte mi prosím, kde se Kolobok kutálel?

Vlk:„Vlevo, vpravo nebo možná vpravo nebo možná vlevo? Wolfe, nevíš kde je levá a pravá? Hrajte s námi a zjistěte to.

Úkol 3.

Vlevo a vpravo (píseň-cvičení ze série „Prstová gymnastika“ od E. Železnové)

Zde je levá (zvedněte levou ruku zadní stranou k sobě) a pravá (zvedněte pravou ruku zadní stranou k sobě)

Přesně tak se jim říká (držte obě ruce zvednuté).

Nerozlučné kamarádky

Vždy choďte společně (narazte dlaněmi na kolena, abyste napodobili chůzi).

Jak levou (zvedněte levou ruku zadní stranou k sobě), tak pravou (zvedněte pravou ruku zadní stranou k sobě)

Jdeme se projít sami (dlaněmi napodobující chůzi si udeřte do kolen)

Našel velkou louži

A začali v něm poskakovat (současně oběma rukama naráželi do kolen).

Vše mokré a studené

Sotva mohou chodit (pomalu narážejte dlaněmi na kolena, abyste napodobili chůzi)

Najednou doleva (zvedněte levou ruku zadní stranou k sobě) a doprava (zvedněte pravou ruku zadní stranou k sobě).

Potkali jsme lva.

A otevřel taková ústa (pro zobrazení tlamy lva rukama: stiskněte ruce, prsty obou rukou by se neměly navzájem dotýkat)

A on tak strašně vrčí (teď spojuje a pak odděluje prsty)

Ta levá (zasáhla koleno levou rukou) běží domů

A ten pravý (narazí pravou rukou do kolena) běží.

Běželi k domu (zvedněte ruce nad hlavu a znázorněte střechu).

Podívejte: oba jsou tady (ukažte obě ruce).

Ale prostě zapomněli

Jak se teď jmenují (pokrčení rameny).

Kde je vlevo, kde je vpravo

Nemůžete na to přijít sami (pokrčit rameny, ruce do stran).

Rychle se podívejte

A řekněte jim (učitel natáhne dvě ruce dopředu a obrátí se k dětem o pomoc)!

Vlk dětem poděkoval a ukázal cestu dál.

Jdeme po cestě a vidíme sedícího medvěda.

"Mishenko, ahoj, proč tu sedíš a pláčeš?"

Medvěd:"Mám hlad. Opravdu chci jíst"

Děti: "Míšo, pohostíme tě trochou horského popela a ty nám ukážeš, kam šel Kolobok"

Úkol 4 Pedagog: „Pojďme léčit medvěda bobulemi jeřabin. Jaký tvar má jeřáb? (kulatý), (děti dělají jeřabinu). Tolik jeřabin jsme ti přinesli, medvěde. Medvěd neměl jedinou jeřabinu, ale teď je jich hodně. Jez, Míšo!"

Medvěd se najedl a ukázal dětem, kde se houska kutálela. Jdeme dál a potkáme lišku.

Děti:"Ahoj, liško, viděla jsi buchtu?"

Liška odpovídá: "Mám tvoji buchtu, nevrátím ti ji, když mi nepomůžeš." Měla jsem krásné korálky. Zachytily se o větvičku a zlomily se. Pomozte mi sbírat korálky a já vám dám kolobok."

Úkol 5. učitel:„Tak, chlapi, pomůžeme lišce? Podívejte, na táccích máte geometrické tvary, takže je použijeme k výrobě korálků pro lišku. Pozorně poslouchejte, jakou figurku pojmenuji, a takovou figurku položíte na svůj stůl.

Děti rozkládají korálky z geometrických tvarů, porovnávají je se vzorkem (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník, kruh, čtverec, trojúhelník)

Liška: "Děkuji vám, děti, tady je vaše buchta."

Vychovatel: "Vezmeme housku babičce a dědovi."

Děti. „Tady je dědeček a babička, váš Kolobok“

Žena:„Děkuji vám, děti, že jste přinesli housku domů. A za to ti dáváme naši odměnu."

Název: Shrnutí lekce matematiky ve střední skupině „Hledá se Kolobok“

Pozice: učitel
Místo výkonu práce: Předškolní oddělení školy GBOU č. 913
Místo: Moskva, Stavropolsky proezd, budova 15

Shrnutí lekce matematiky ve střední skupině "Magic Land of Shapes"

Aby byla obyčejná hodina zajímavá a vzrušující, musíte k ní přidat děj nějaké hry a všechny děti budou mít zájem plnit úkoly s radostí!!!
Poznámky k hodině matematiky.
Předmět: Cesta do tábora: Geometrické obrazce. (zapínání.)
Věková skupina: Střední skupina.
Forma společné aktivity: integrovaná lekce.
Forma organizace: skupina
Vzdělávací a metodický balíček: matematika v MŠ 4-5 let / Sestavil V.P. Novíková.
Cílová: Naučte se rozlišovat a pojmenovávat tyto geometrické tvary: čtverec, kruh, trojúhelník, obdélník, procvičte si počítání; umět se pohybovat ve vesmíru.
úkoly:
Vzdělávací:
Rozšiřte znalosti dětí o tvarech. Naučte se je seskupit podle barvy a velikosti.
Vzdělávací:
Rozvíjejte pozorování a pozornost.
Rozvíjet paměť, myšlení a řeč.
Vzdělávací:
Přispívat k rozvoji kolektivismu a vzájemné pomoci při práci v týmu.
Podněcovat zájem o matematiku.
Rozvíjet dovednosti kulturního chování ve společnosti.
Materiály:
Pro děti - karta se čtyřmi pruhy, kruhy (velké a malé) ve čtyřech barvách: zelená, modrá, žlutá, červená; geometrické obrazce.
Pro paní učitelku: Čtyři košíky s nálepkami tvarů (např. první košík je trojúhelník, druhý je čtverec...) Geometrické tvary podle počtu dětí různých barev. Čtyři tašky různých barev: zelená, modrá, žlutá, červená. Tři klíče. Měkká hračka.
Průběh lekce.
Učitel pozve děti na podložku, všechny děti přijdou a postaví se do kruhu, uprostřed kruhu je učitel a zve je do země, která není jednoduchá, ale kouzelná, geometrická a v v této zemi se všechno skládá z čísel. Vstup do této země je začarován.Abyste odčarovali vstup do magické země, musíte získat tři magické klíče.
Otázka: Zvu všechny děti
Brzy vyrazí na cestu
Čekají vás testy
Obtížné úkoly.
Naše cesta bude dlouhá s překážkami. Jste připraveni vyrazit na tuto cestu?
D: Ano, připraven.
Otázka: V tomto případě můžete vyrazit na cestu. Učitel a děti přicházejí k prvnímu stolu. Na stole jsou geometrické tvary.
Otázka: Náš první úkol: Na stole jsou různé figurky, musíte si vzít jeden kus po druhém a pojmenovat je.
D: Každý si střídavě bere figurku ze stolu a figurku, kterou si vzal, jasně pojmenuje.
Otázka: Výborně, všichni jste odpověděli správně. První úkol jsme splnili správně, cesta do naší země se zkracuje, dostali jsme první klíč. (klíč byl pod posledním obrázkem.) Přejděme k druhému úkolu:
Na židlích ve skupině jsou čtyři koše, každý s nalepenými postavami (kruh, čtverec, trojúhelník, obdélník)
Otázka: Kluci, každý z vás má v ruce figurku, naším úkolem je seskupit všechny figurky podle velikosti. K tomu, kdo má políčka, postavte se vedle koše se čtvercem. Kdo má kruhy, postavte se vedle koše s kruhem. Kdo má obdélníky, postav se vedle koše s obdélníkem. A kdo má trojúhelníky, postavte se vedle koše s trojúhelníky.
D: Najdou své košíky a postaví se.
Otázka: Kluci, pokud jste připraveni, zvedněte své postavy. Výborně, nyní vložte kousky do košíků. A v jednom z košíků děti najdou druhý klíč. Nyní se můžeme posunout vpřed.
Přistoupí k koberci a tam je celý koberec posetý různými postavami různých barev. (Zatímco děti plnily úkoly, mladší učitel vysypal figurky na koberec.)
Na podložce jsou čtyři tašky různých barev.
Otázka: Kluci, tohle je náš poslední úkol. Abyste získali třetí klíč, musíte sbírat a seskupovat tvary podle barev a poté je vkládat do sáčků.
D: Splní úkoly a v jednom z pytlíků najdou třetí klíč.
Otázka: Výborně, kluci, splnili jste úkol. Magická země je odčarovaná!!!
Chlapi, zatímco země byla očarována v obchodě „nádobí“, všechny kelímky byly pomíchané na policích. Musíte pomoci uklidit obchod. K tomu si sedněte ke stolům, každé dítě má kartu se čtyřmi pruhy a 14 kruhů.
Učitel vysvětluje. „To jsou (ukazuje na hrnky) velké a malé šálky.
Musí být uspořádány na policích, jak chtějí.“
Možnosti mohou být:
- hrnky leží v nepořádku na každé poličce;
-hrnky jsou na dvou poličkách (velká a malá)
- hrnky jsou uspořádány podle barev na čtyřech poličkách.
Učitel se každého zeptá, jak uspořádal kelímky a na které polici je jich více a na které méně.
Můžete vyzvat děti, aby je naaranžovaly tak, aby na každé poličce byly „hrnky“ stejné barvy. Zeptejte se, které „hrnky“ jsou více: červené nebo modré; žluté nebo zelené.
Otázka: Výborně, kluci, dali věci do pořádku v obchodě, nyní budou moci obyvatelé magické země přijít do obchodu a snadno si vybrat kelímky. Navrhuji, abyste si uklidili hračky a šli se projít, bude tam mnohem více zajímavých věcí.
Na ulici si můžete zahrát hru: „Najdi skrytou hračku“.
Pomocí počítadla se vybere vedoucí:
Rackové žili u mola,
Řeka je pumpovala vodou.
Jedna dva tři čtyři pět-
Pomozte mi je spočítat.
Moderátor vyjde ze dveří. Děti schovávají hračku. Aby jej našel, řidič dostane pokyny: „Jděte z houpačky na pískoviště, zahněte doprava z pískoviště, udělejte tři kroky a podívejte se tam.“
Možnosti hry: Učitel ukazuje směr asfaltu šipkami různých barev.: Dítě ukazuje směr: „Nejprve jdi tam, kam ukazuje modrá šipka, pak ujdi tři kroky a podívej se tam.“
Při otáčení musí dítě říci, kam odbočilo: vpravo nebo vlevo.
Hra se hraje několikrát na přání dětí.

Novinka na webu

>

Nejoblíbenější